Mało i dużo :o.

Z archiwum...

niedziela, 16 czerwca 2013

AFRYKAŃCZYCY W AMICE WRONKI

 

Witam w drugiej części cyklu "Afrykańczycy w...", teraz napiszę o piłkarzach z Czarnego Lądu, którzy przewinęli się w nieistniejącej już Amice Wronki.

 

Pierwszym który dotarł do Wronek był Gwinejczyk Fode Soumah. Napastnik był razem z Jurijem Szałatowem z Ukrainy pierwszymi obcokrajowcami w Amice. Fode niczym szczególnym się nie wyróżnił poza bramką ze Śląskiem Wrocław na 2:2. Zagrał w Amice w 11 meczach, po czym słuch po nim zaginął.

ZZ

 

Wiosną 1996 do Wronek trafił rodak Soumaha, Daouda Camara. On był znany w Polsce dużo bardziej od Fode, gdyż zagrał aż w 10 klubach. Na początku nie zagrał żadnego meczu, ale już jesienią 1996 pojawił się na boisku dwukrotnie. Później zaliczył m.in. Stal Rzeszów, Groclin Grodzisk czy Wartę Poznań.

 

W sezonie 1997/98 jesienią Amica sprowadziła 2 piłkarzy z Nigerii:

 

- Maxwell Kalu (była o nim mowa w Z archiwum... (2)) - grał w Amice aż do sezonu 2000/01, w 48 meczach strzelił 7 goli, a w Ekstraklasie zagrał łącznie w 91 meczach (11 goli)

 

- Nathaniel Ayanwale - typowy piłkarz z Afryki trafiający w tamtych czasach do Polski. Jesienią 97' zagrał w 4 meczach (bez bramki), po czym wiosnę tego sezonu oraz cały kolejny spędził w rezerwach.

aa

 

Zbliżamy się do końca. Ostatnim Afrykańczykiem grającym w Amice był Mike Okoro. Rodak Ayanwale i Kalu trafił do Wronek z GKS-u Katowice wiosną 2001, ale zagrał zaledwie w 2 meczach. Potem grał na zmianę w Indiach i Polsce (ostatnio Świt Piotrowo)

piątek, 07 czerwca 2013

Witam, tym razem napiszę o Afrykańczykach w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki.

 

Pierwszym Afrykańczykiem, który trafił do Świtu, był Adeniyi Agbejule. Nigeryjski napastnik trafił do Świtu jesienią 1999, jednak zagrał tylko w jednym meczu. Z resztą sam Adeniyi trochę Polski pozwiedzał, bowiem grał w jeszcze w II-ligowej Odrze Opole i klubach III-ligowych: Fabloku Chrzanów, Alicie Ożarów, Hutniku Warszawa, rezerwach Polonii Warszawa, w Okęciu Warszawa, Unii Skierniewice oraz w Zniczu Pruszków.

 

Jedziemy dalej. Kolejnym był Ginot Ngongue "Curly". Piłkarz z Kamerunu przyszedł rok później bo Agbejule. W 16 meczach przez cały sezon strzelił 1 bramkę. O samym piłkarzu wiadomo mało, przez co jego kariera trwa oficjalnie 2 lata (KP Konin, MKS Mława, Świt).

 

Już w następnym sezonie Świt zasilił Tonderai Henry Mutambikwa. Ten zawodnik podobnie jak jego poprzednicy, już wcześniej w Polsce grali (w przypadku Henrego były to: Chełmianka Chełm i kluby z Rzeszowa: Resovia i Stal). W Świcie jednak nie wyróżnił się niczym (7/0), po czym pograł jeszcze chwilę na Malawi.

 

2 sezony później, gdy Świt grał w Ekstraklasie, występowało w niej jesienią 3 Nigeryjczyków:


- Benson Anih, który w tym czasie był gwiazda zespołu i rozegrał 10 meczów bez bramki, by później grać w Polskich klubach z niższych lig

ANIH

 

- Chuks Gallardo Njoku - 19 letni wówczas pomocnik nie zagrał w Świcie żadnego meczu i podobnie jak Anih pograł później w klubach z niższych lig

 

- Maxwell Kalu - napastnik, który grał "w całej Polsce" zagrał w tylu meczach co Anih i poza 2 bramkom w Wodzisławiu i kopnięciem przeciwnika, za co dostał czerwoną kartkę, nie pokazał nic.

KALU

Wiosną tego sezonu w kadrze był też Eliot Matsika, ale nie zagrał żadnego meczu.

Zbliżamy się do końca. Obecnie w kadrze Świtu są Odong Obem i George Enow. Obydwaj trafili do Świtu w 2008 (Enow jesienią, Obem wiosną) i występują regularnie w pierwszym składzie.

ENOW

 

AFRYKAŃCZYCY W ŚWICIE:

1. Adeniyi Agbejule (Nigeria, 1999, 1-0)

2. Ginot Ngongue (Kamerun, 2000-01, 16-2)

3. Henry Mutambikwa (Zimbabwe, 2001, 7-0)

4. Maxwell Kalu (Nigeria, 2003, 10-2)

5. Benson Anih (Nigeria, 2003, 10-0)

6. Chuks Njoku (Nigeria, 2003, 0-0)

7. Eliot Matsika (Zimbabwe, 2004, 0-0)

8. Odong Obem (Nigeria, 2008-?, 150-10)

9. George Enow (Kamerun, 2008-?, 135-1)

Statystki Obema i Enowa aktualne po 32 kolejce sezonu 2012/13


środa, 29 maja 2013

Austin Hamlet - były piłkarz ŁKS-u Łódź. Występował w polskiej ekstraklasie, w której zagrał 50 meczach (41 dla ŁKS-u, 9 dla Stomilu) i strzelił 3 bramki (2 dla ŁKS-u, 1 dla Stomilu).

 

Urodził się 20. 01.1979 w Lagos. Pochodzi z Nigerii. Kluby: Enugu Rangers International, ŁKS Łódź, Polonia Gdańsk, Piotrcovia Piotrków Trybunalski, Lechia/Polonia Gdańsk, Stomil Olsztyn, Stal Stalowa Wola, Chojniczanka Chojnice, Pelikan Łowicz.

 

Hamlet

O autorze
Zakładki:
Archiwum afrykańczyków
Wszyscy Afrykańczycy od Ekstrakasy do II ligi